Prijavu „poreza na bogate” podnose svi sa zaradom od 4,8 miliona dinara

Bez autora
Apr 02 2025

Godišnji porez na dohodak građana ili kako se još zove „porez na bogate” moraće da prijave svi oni kojima je neto godišnji prihod, po svim osnovama veći od 4.874.508 dinara, što je trostruki iznos prosečne godišnje zarade po zaposlenom isplaćene u Srbiji u 2024. godini (1.624.836 puta tri).

Ovaj porez plaćaju i rezidenti i nerezidenti koji su prihod, iznad ovog iznosa, ostvarili u Srbiji, a rok za potpisivanje (podnošenje) poreske prijave je najkasnije do 15. maja 2025. godine, kaže Zvezdana Pisarević, poreski savetnik.

U godišnji porez na dohodak građana ulaze zarade, oporezivi prihod od samostalne delatnosti, od autorskih i srodnih prava i prava industrijske svojine, od nepokretnosti, od davanja u zakup pokretnih stvari, prihod sportista i sportskih stručnjaka, od pružanja ugostiteljskih usluga, pomoraca na koji se plaća porez iz člana 84v ovog zakona, drugih prihoda, kao i prihoda ostvarenih i oporezovanih u drugoj državi.

– Osobe mlađa od 40 godina imaju poresku olakšicu i oni plaćaju porez na godišnji prihod koji je iznad 8.539.128 dinara. Poreska uprava na osnovu podnetih poreskih prijava svih isplatilaca u toku 2024. godine formira preliminarnu poresku prijavu koju postavlja na profil svakog poreskog obveznika. Poreski obveznik je dužan da formiranu prijavu pregleda, eventualno koriguje neke podatke i potpiše je elektronski. Ovo korigovanje podataka odnosi se samo na poreske olakšice za izdržavane članove porodice ili kupovinu investicionih jedinica. Prihod koji je iskazan je formiran automatski, kao što rekoh, na osnovu podnetih poreskih prijava od strane isplatilaca prihoda, kaže Pisarević.

Posebno, ističe, treba skrenuti pažnju preduzetnicima da dobit preduzetničke delatnosti, koja je iskazana u poreskom bilansu i poreskoj prijavi za porez na dobit, ulazi u godišnji iznos za oporezivanje, jer je preduzetnik, po definiciji, poslovno sposobno fizičko lice koje obavlja delatnost na tržištu. 

– Preduzetnici posluju na isti način kao i preduzeća i često smatraju da je dobit preduzetničke delatnosti nešto nezavisno od njih, pa budu iznenađeni kada čuju da dobit, pored isplaćene lične zarade, takođe ulazi u osnovicu za godišnji porez. Zato je najbolje da svako proveri da li na portalu Poreske uprave postoji poreska prijava za godišnji porez – ukazuje ovaj poreski stručnjak.

Kod obračuna godišnjeg poreza na dohodak postoji i pravo na odbitak kako bi umanjili osnovicu za oporezivanje. Ovi odbici se odnose na 40 odsto prosečne zarade za samog obveznika, što iznosi 649.934 dinara, zatim 15 procenata prosečne zarade po svakom izdržavanom članu porodice, odnosno 243.725 dinara po članu. Pošto se odredi konačna oporeziva osnovica, primenjuju se dvostruke poreske stope. Od 10 odsto na iznose do 9.749.016 dinara i od 15 odsto na deo dohotka koji prelazi 9.749.016 dinara. 

Inače, već nekoliko godina Poreska uprava automatski postavlja pripremljene elektronske poreske prijave na portal, što je neuporedivo lakše od donošenja na šalter i predaje papirologije koja je važila decenijama. Pravilo je da što su prihod veći da je i poresko opterećenje progresivnije. 

Ono što je važno jeste da je za podnošenje elektronske godišnje poreske prijave neophodno posedovanje kvalifikovanog elektronskog certifikata ili e-ID naloga za pristup portalu Poreske uprave e-porezi ili davanje ovlašćenja drugom licu preko PEP obrasca. 

Za sve one koji se ogluše o podnošenje poreske prijave ili namerno zakasne za prijavom ili izbegnu da prijave zarade, a imaju prihode već od 4.874.508 dinara u 2024. godini slede sankcije. 

Kazne za nepodnošenje i neplaćanje poreza kreću od 50.000 dinara pa naviše. Poreska uprava može podneti prekršajnu prijavu, a ono što će svakako stići je opomena za neplaćanje poreza i kasnije blokada računa, ako se porez ne plati po opomeni. 

Lane je najveći ostvareni prihod od oko 1,7 milijardi dinara, što je više od 14 miliona evra, zaradio građanin Srbije za koga poreznici nisu naveli čime se bavi.

Više stotina „najbogatijih” 2024. upisalo je prihode u rasponu „od 100 miliona dinara do oko 1,7 milijardi dinara”, potvrdila je tada Poreska uprava.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik